Koşullu Biçimlendirmeler’deki Simgeleri Şarta Bağlı Kullanmak


Excel’in en geniş kullanım alanına sahip olan Koşullu Biçimlendirmeler’de seçmiş olduğunuz aralığa farklı simgeler uygulayabilirsiniz.

Bknz. Excel’de koşullu biçimledirmeleri kullanmak

Aşağıdakine benzer şekilde bir tablonuzun olduğunu düşünelim.

 

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme'yi kullanmak

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme’yi kullanmak

Bu tabloda satış değerlerinizi koşullu biçimlendirme yardımıyla istediğiniz gibi biçimlendirebilir ve ve bu aralıklara yine koşullu biçimlendirme yardımıyla istediğiniz şekilleri uygulayabilirsiniz. Bu tabloda F sütununda bulunan rakamsal değerlere koşullu biçimlendirme uygulayarak, örneğin 60.000 den büyük değereler Yeşil ok, 60.000 ile 20.000 arasındaki değelerlere Sarı ok, 20.000 den küçük olan değerlere ise Kırmızı ok olarak işaretletmek istediğinizi düşünelim.

Bknz. Aralıklara koşullu biçimlendirme ile simgeler getirtmek

Koşullu Biçimlendirme uygulayacağınzı Aralığı seçtikten sonra, Giriş sekmesinde yer alan Simge Kümleri’nin üzerine geldiğiniz de Yönler, Şekiller gibi farklı seçeneklerden yararlanarak istediğiniz simgeyi seçebilirsiniz.

 

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme'yi kullanmak

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme’yi kullanmak

Simge kümlerinde yer alan simge, şekiller gibi seçenekleri daha geniş ve istediğiniz şekilde kullanmak için koşullu biçimlendirme uygulamak istediğiniz alanı seçin. Giriş sekmesinde yer alan Koşullu Biçimlendirme-Simge Kümeleri-Diğer Kurallar seçeneğine sol buton ile tıklayın. Karşınıza açılan Simge seçenekleri penceresinde istediğiniz kuralları uygulayabilirsiniz.

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme'yi kullanmak

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme’yi kullanmak

Koşullu biçimlendirme penceresini şarta bağlı kullanmak için:

Kural Açıklamasını Düzenleyin seçeneğinde; Biçim Stili ve Simge Stili seçeneklerinden istediğinizi seçtikten sonra Tür kısmında Sayı değerini seçin ve Değer yazan kısımdaki rakamları silin.

Koşullu biçimlendirme’de üst rakam olarak olarak kullanacağınız J3 hücresine tıklayın. Alt değer olarak kullanacağınız kısma ise K3’e tıklayın. Bu sayede üst değer ve alt değerleri şarta bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme'yi kullanmak

Vidoport.com Koşullu Biçimlendirme’yi kullanmak

Tamam düğmesine tıkladığınızda girmiş olduğunuz değerlere göre koşullu biçimlendirmenin yapıldığını görürsünüz.

Buradaki Üst değeri ve Alt değeri değiştirdiğiniz de de koşullu biçimlendirmeniz otomatik olarak değişir. Burada rakamları istediğiniz gibi değiştirerek, koşullu biçimlendirmeye otomatik olarak yansımasını sağlayabilirsiniz.

Bknz. Koşullu Biçimendirmeyi Şarta Bağlı Kullanmak

vidoport.com hakkında….
————————————————————————————————————————————————————-

Gelişen teknolojilere hızla ayak uydurmak, mesleki kariyerinizde bir adım daha öne gidebilmek için vidoport.com Online Bilişim Akademisindeki 7/24 online eğitimlerimizden yararlanabilirsiniz.

Gerek kurumlara, gerek bireylere sunduğu üstün kalitedeki BT eğitim programlarıyla online eğitim sektöründe yerini alan vidoport.com Online Bilişim Akademisi, bütünüyle profesyonel bilişim eğitimlerine odaklanmış yapısı ve kadrosu ile en kaliteli eğitimi alabileceğiniz bir kuruluştur.

http://www.vidoport.com üzerinden Excelİleri Düzey Excel EğitimleriExcel Uzmanlık EğitimleriExcel İşlevler eğitimleriMicrosoft WordMicrosoft PowerPointMicrosoft OutlookGoogle DriveLibre Office eğitimleri ile Windows 8.1 ve Virüs Programlarının eğitimlerini alabilirsiniz.

vidoport Online Bilişim Akademisi; Online Bilişim Eğitimleri Veren, yıllık ve aylık abonelik üzerinden çalışan bir eğitim sitesidir. Tüm eğitimlere kullanıcı adı ve şifre kullanılarak vidoport.com üzerinden erişilebilir. Eğitimlere katılmak için internet bağlantısı gerekmektedir.

vidoport Online Bilişim Akademisi, işinizde bilgisayar ile ilgili ihtiyaç duyacağınız bilgileri bulmak için en hızlı yollardan biridir.

Kurumsal alanda da çok sayıda firma, personeline vidoport.com üzerinden online eğitimler aldırmaktadır.  Çalışanlarının mesai düzenlerini bozmadan eğitim almalarını sağlayan online eğitimler, düzenli olarak firmalara raporlanmakta ve katılanların eğitim süreçleri takip edilmektedir.

Online Eğitimlerimiz ile,

 •       Zamandan ve mekandan bağımsız olarak eğitimlerinizi alabilirsiniz.
 •       Eğitimlere başlama düzeyinizi siz belirlersiniz. İstediğiniz konudan başlayabilir, istediğiniz konuya geri dönebilirsiniz.
 •       İster tabletinizden, isterseniz cep telefonunuzdan eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz.
 •       Kursa yetişme derdi olmadığı için eğitimlerinizi istediğiniz zamanda alabilir, istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 •       Eğitimlerde anlatılan konulardaki uygulama dosyalarını indirerek, eğitimle aynı anda uygulama yapabilirsiniz.
 •       Sürekli güncellenen içerikler ile güncel kalırsınız ve yeniliklerden haberiniz olur.

http://www.vidoport.com

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Koşullu Biçimlendirmeler’deki Simgeleri Şarta Bağlı Kullanmak

 1. Tolga Sarican dedi ki:

  bir işletme için 3 veri var:

  A (değeri C2 de yazılı),
  B (değeri C3 de yazılı),
  C (değeri C4 de yazılı).

  bu işletmenin X olması için
  A nın 250 den küçük oması lazım.
  aynı zamanda B ve C den en az birinin de 40 dan büyük olmaması lazım.

  =EĞER(VE(C2<250;C3<40);"X";"X DEĞİL")
  gibi bi formül yazdım ama C4 sınamasını yaptıramadım. Bunu nasıl çözebilirim.

 2. Ömer BAĞCI dedi ki:

  Merhaba =Eğer(ve(c2<250;yada(c3<40;c4<40));"x";"x değil") bu formülü dener misiniz.

 3. Hüseyin Cem İlhan dedi ki:

  Merhaba,
  Bir konuda yardım rica edebilir miyim?
  Excell’de, A ve B sütunlarında 20 satır boyunca sayılar olsun. Yani A1:B20 kutusundaki her hücrede sayılar olsun. B1 hücresindeki sayı ile A1 hücresindeki sayıyı, B2 hücresindeki sayı ile A2 hücresindeki sayıyı … ve nitekim B20 hücresindeki sayı ile A20 hücresindeki sayıyı kıyasladığında, B sütunundaki hücreler üzerinde B deki sayı büyükse yukarı yönlü yeşil ok, B deki sayı küçükse aşağı yönlü kırmızı ok ve sayılar eşitse yatay sarı ok olacak şekilde simge kümeli koşullu biçimlendirme yapabilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.