Cep Telefonlarını Suya Düşürünce Ne Yapılmalı…???


Cep telefonları, günlük yaşantımızın vazgeçilmez ürünleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzün büyük bir bölümünü cep telefonlarıyla konuşarak geçirmekteyiz. Bizler için bu kadar değerli olan bu cihazların başına bir çok talihsiz olay gelebilmektedir. En sık karşılaştıklarımız arasında, telefonun sert bir yere düşmesi, telefonu bir yere çarpmak ve tabi ki de en kötüsü olan suya düşürme gelmektedir. Suya düşürülen telefonları kurtarmak çok zordur, ama yine de bu işte uzman kişiler tarafından gerekli bakımı yapılan telefonlar kurtarılabilmektedir.

Suya düşürülen telefonlar, ne kadar az maruz kalırsa kurtulma ihtimali o kadar yüksektir. Telefon suya düştüğü anda telefonu sudan çıkarın. Suyla ne kadar az temas etmişse o kadar iyidir. İlk yapmanız gereken telefonun çalışıp çalışmadığına bakmaktır. Sudan çıktığı anda telefon ekranında görüntü varsa, telefonunuzda pek bir sorun yok demektir. Ama yinede bundan emin olamazsanız. Suyun, telefonun bazı devrelerine ulaşması telefonda sorun yaratmış olabilir. Bu sorunlara rağmen de telefonunuz açılabilir. Fakat ilerde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

En büyük sıkıntıyı yaratan olay, sudan çıkarıldıktan sonra ekranında görüntü olmamasıdır. Telefonun ekranında görüntü olmaması, telefonun elektronik aksamında sorunlar meydana geldiği anlamına gelir. Telefon sudan ne kadar çabuk kurtulursa, oksitlenme oranı o kadar düşürülmüş olur.

Telefonu sudan çıkarıldığı anda yapmanız gereken tek işlem, bataryanın çıkarılması olmalıdır. Bataryayı çıkararak, devreler arasında bulunan suyun telefonunuzda kısa devre yapmasını engellemiş olursunuz. Bataryayı çıkartmak dışında ki bütün işlemler, uzman kişiler tarafından yapılması gereken hassas ve bir o kadarda zor işlemlerdir. Telefonunuza yapacağınız en ufak bir işlem bile geri dönüşü olmayan sorunlar doğmasına neden olabilir.

Denize düşen telefonlarda, kurtulma ihtimali çok düşüktür. Tuzlu su telefon devrelerine büyük hasarlar vermektedir. Telefonunuz suyun içinde ne kadar az kalmışsa kurtulma ihtimali o kadar yüksektir. Telefonunuzun suyla temas ettiğini anladığınız an, hemen sudan çıkarmaya çalışın.

İşinde uzman bir teknik servise gönderdiğiniz suya maruz kalmış telefonunuz, uzman ekip tarafından en ince ayrıntısına kadar sudan arındırılıp, devrelerde oluşan sorunlar giderilip telefonunuz kullanıma hazır hale getirilmektedir. Suya maruz kalmış telefona, ev ortamında sizin tarafınızdan yapılan işlemler, daha sonra telefonu tamire verdiğiniz uzman ekibin işini zorlaştırmakta ve telefonunuzun tamirini daha da zor hale getirmektedir.

www.tekniknoktaservis.com adresinden alınmıştır.

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.