Wi-Fi (Wireless Fidelity) Nedir ??


Wi-Fi (Wireless Fidelity), IEEE tarafından 1997 yılında kablosuz yerel ağlarda kullanılması amaçlı geliştirilmiş bir radyo transmisyon 802.11 standardıdır. Genellikle 2.4 GHz spektrum civarında çalışır ve 100 metre yarı çap menzilindeki tüm uyumlu cihazlarla veri alışverişi yapılması sağlanır.

Networkteki kullanıcılarla veri alışverişin gerçekleşmesi için Access Point (AP) denilen baz istasyonları kullanılır. AP’ler (indoor için) Avrupa’da 50mW Amerika’da ise 100mW civarında güce sahiptir, yani hiçbir şekilde insan sağlığını tehdit etmez. (Bu teknolojiyi sağlayan şirketler, Wi-Fi’nin tıp cihazlarıyla aynı radyo spektrumunu kullanması sebebiyle, bu gücün üzerine çıkamaz. Wi-Fi; yüksek bant genişliği gerektiren LAN uygulamaları, geniş kapsama alanı gerektiren uygulamalar, güvenilirlik gerektiren uygulamalar, dosya eklemeli e-posta uygulamaları, dosya paylaşımı gibi daha birçok kullanım için uygundur.

Wi-Fi, kapsama alanı açısından, sınırlı bir standarttır. Üretici firmalar tarafından söylenen mesafeler, ancak ortamda herhangi bir engelleme söz konusu olmadığında geçerlidir. Bununla beraber, maksimum uzaklıkta veri transfer hızı 1 Mbit/s’lere kadar düşer.

Wi-Fi ile kablo ve kablolama karmaşasından kurtulunup, kullanıcılara büyük ölçüde kolaylık ve özgürce hareket imkanı sağlasa da, günlük hayatta performans açısından birçok problemle karşılaşılıyor. Bunlardan bazılarını açıklayalım.

Radyo dalgaları her yönde ve aynı mesafede olacak şekilde alıcı noktaya erişemezler. Bu dalgaların yayılmasında binalar, duvarlar, kapılar, asansör boşlukları ve hatta insanlar bile etkilidir. Dalgaların düzensiz bir şekilde yayılmasına ve dalgaların bozulmasına neden olurlar. Bu da verinin alış verişinde performansın olumsuz yönde etkilenmesi demektir. Performansı etkileyen etkenler sadece bunlarla sınırlı kalmaz. Bunun yanında; cihazlar arasındaki mesafe, transmisyon güç seviyesi, AP’lerin yerleşimi ve doğrultusu, AP ile kullanıcılar arasındaki mesafe, radyo frekanslarının birbirleriyle etkileşimi, sinyal yayılımı,, binanın yapısı ve bina malzemesi (Sinyal kalitesini ve sinyal hızını etkiler.), anten tip ve yerleşimi gibi etkenler de vardır.

802.11 network standartları

802.11a : 5 GHz ile veri gönderir. Bunun yanında 54 megabite/sn hızına kadar veri gönderebilme kapasitesine sahiptir. OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing) kodlama tekniğini kullanarak sinyalleri alıcıya ulaşmadan birçok alt sinyale böler. Böylece sinyal üzerindeki gürültüyü en aza indirmiş olur.

802.11b : En yavaş ve en ucuz teknolojidir. 11 megabite/sn hızda veri gönderebilir. Ekonomik olduğundan oldukça popülerdir. 2.4 GHz frekans bandını kullanır. CCK (Complementary Code Keying) modülasyonunu kullanarak mevcut hızını artırır.

802.11g : 2.4 GHz frekansıyla iletim yapar. 54 megabit/sn hızında veri gönderebilir. 802.11g OFDM kodlaması kullandığı için 802.11b’ ye göre daha hızlıdır.

802.11n : En yeni teknoloji diyebiliriz. Hız ve erişim mesafesi önemli ölçüde fazladır. 140 megabit/sn gönderim hızına ulaşabilir.

draytektr

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.