Koşullu Biçimlendirmelerde Ve Şartını Kullanmak


Excel’de koşullu biçimlendirme yaparken, tek bir sütunda veya tablonun tamamında koşullu biçimlendirme şartı koyabilirsiniz.

Eğer ve VE gibi işlevleri’de formüllerde kullanmak mümkündür.

Örneğin tablomuzda, A2:H30 aralığını seçtikten sonra, (2003 kullanıcıları için Biçim-Koşullu Biçimlendirme-Formül) Giriş sekmesinde yer alan Koşullu biçimlendirmeyi seçin ve Biçimlendirilicek hücereleri belirlemek için formül kullan seçeneğini seçin.
Formül alanına örneğin D sütununda yer alan Ülkelerden Rusya ve F sütununda yer alan Satış temsilcilerinden Eda şartlarını sağlayan verileri  koşullu biçimlendirmek için;

 =VE($D2=”Rusya”;$F2=”Eda”) yazın ve Biçimlendir düğmesine basarak istediğiniz biçimleri verin.

Tamam düğmesine tıkladığınız zaman vermiş olduğunuz şartları uyan kayıtların biçimlendirildiğini görürsünüz.

Not: Burada D2 yazarken $D2 şeklinde yazmak önemlidir. 

 

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Koşullu Biçimlendirmelerde Ve Şartını Kullanmak

 1. Eyup dedi ki:

  Sayın Bağcı merhabalar,

  mak fonksiyonu ile koşullu biçimlendirme nasıl yapılır?
  =MAK($G$2:$G$10)
  böyle bir şey yapmaya çalıştım
  g2:g10 arasındaki en büyük değer kırmızı olsun istiyorum
  fakat bir türlü yapamadım
  yardımcı olabilirmisiniz?

 2. Serkan dedi ki:

  diyelim a1 karesi için b1 ve c1 karelerinin alacağı değere göre bir biçimlendirme yaptık b1 için olası iki değerimiz var k ve y olsun 2 içinde iki farklı değerimiz olsun onlarda elma ve armut diyelim … ben a1 de eğer b1 k c1 elma ise renginin mavi olmasını istiyorum ancak bununla birlikte a1 de eğer b1 y ve c1 armut ise de rengin mavi olmasını istiyorum … tek kare için biçimlendirmeyi tatnımladım ancak a1 deki biçimlendirmeyi a2 ye kopyaladığım zaman biçimlenmeyi alıyor ancak a2 deki koşullandırma formulü yukardaki değerlere göre alıyor yani b1 ve c1 in değerlerine göre oysa ben b2 ve c2 e göre devam etmesini istiyorum

  • Ömer BAĞCI dedi ki:

   Merhaba,

   a1 değeri eğer b1 y ve c1 Armut ise renk mavi değilde farklı bir renk olması lazım sanırım yoksa her iki şart aynı oluyor.

 3. volkan dedi ki:

  öncelikle merhaba.benim bi isteğim olacak sizden. Q2 hücresi F2 den büyükse H2 hücresi yeşil küçüçse kırmızı olcak.H2 hücresindede başka bir veri var.Q2 ve F2 nin aralarındaki büyüklük-küçüklük farklarına göre H2 deki veriyi renklendirmek istiyorum sadece bunu nasıl yapabilirim. şimdiden teşekkür ederim.

 4. Mehmet ÜSTÜNER dedi ki:

  Merhaba hocam, yukarıda vermiş olduğunuz örneğe benzer bir sorum olacak. Tüm satırın etkilenmesini istemiyorum. Geniş bir hücre veya sütun aralığında A1 deki veri B1 deki veriden büyükse C1 deki veri biçimlensim şeklinde aynı hucrelerin altindaki sütunların düzenlenmesini sağlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.