Excel’de Sıralama Yöntemleri


Merhaba,

Excel’in sık kullanılan uygulamalarından birisi olan Sıralama özelliği sayesinde tabloları ister tek sütuna göre, yani bir sütundaki verilere göre, isterseniz birden fazla sütundaki verilere göre Sıralama Yapabilirsiniz.

Excel’de Sıralama yapmanın  4 farklı yolu vardır.  Tüm sıralamalar aynı işi yapsa’da kullanım açısından aralarında ince farklılıklar vardır.

Tüm sıralama yöntemlerini uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sıralama yapılacak olan tablonun tamamının seçilmesi veya hiç bir seçim yapmadan sadece sıralanacak sütunda herhangi bir hücreye tıklanmasıdır.

sıralama-5

A-Z, Z-A Sıralama Düğmeleri, tablonuzu tek bir sütuna göre hızlı şekilde sıralamak için kullanılan düğmelerdir. Kullanımları oldukça kolay bu düğmeler, tablonuzu sadece tek bir sütuna göre sıralama yapmak istediğiniz zaman kullanılan düğmelerdir.  Yani bu düğmeler, tablonuzu örneğin satış tutarlarına göre, örneğin Firma isimlerine göre sıralamak için kullanılırlar.

Özel Sıralama ise; tablonuzu birden fazla alana göre sıralama yapmak istediğiniz zaman kullanılan düğmelerdir. Bu düğmeye bastığınız da karşınıza sıralama penceresi açılır ve bu pencereden yararlanarak birden fazla alana göre sıralama seçeneklerini seçebilirsiniz.

sıralama-6

Özel Sıralamadan yararlanarak birden fazla alana göre sıralama yapabilirsiniz. Örneğin yukarıdaki resimde tablonuz öncelikle Firma sütununa göre sıralanır, Firması aynı olanların Ürünleri Artan şekilde sıralanır.

Excel’de sıralama yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler;

1- Giriş Sekmesinde Yer Alan Sıralama Düğmesi 

sıralama-1

2- Veri Sekmesinde yer alan Sırala Düğmesi

sıralama-2

3- Filtre Uyguladığımızda ortaya çıkan Filtre Oklarının altında yer alan Sırala Düğmesi

sıralama-3

4- Sağ Butonda yer alan Sırala Düğmesi‘dir.

sıralama-4

Sağ buton ile sıralama yapma Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız…

Excel’de İleri Düzey sıralama tekniklerini izlemek için Ömer BAĞCI Bilişim Akademi’de yer alan İleri Düzey Excel Eğitimlerine katılabilirsiniz.

http://www.omerbagci.com.tr İleri Düzey Excel-Sıralamalar..

Ömer BAĞCI

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.