Excel Özet tablolarda en yüksek 5 satışı filtrelemek.


Özet tablolar kuşkusuz ki Excel’in Raporlama-Analiz anlamında kullanılan en önemli araçlarından birisi, binlece satır veriyi bir anda özetlemeye yarayan Özet Tablolar, kendi içinde de çok sayıda özellik barındırıyor.

Bakınız: Etkin Excel Kullanımı için Özet Tablolar ve Özet tablo özellikleri

Oluşturduğunuz özet tablolardaki en yüksek, en düşük  5, 10 değeri görmek isteyebilirsiniz.  Normal listelerde Filtreleme özelliklerindeki ilk 10 özelliği ile gayet basit bir şekilde çözülebilen bu işlem, özet tablolardaki filtreleme mantığında ters çalışır. Normal filtrelemelerdeki ilk 10 özelliği en yüksek 10 değeri gösterirken, özet tablolardaki ilk 10 özelliği ise özet tablonuzdaki ilk 10 satırı gösterir.

Ürünlerin satış listelerinin toplamları olan aşağıdakine benzer bir özet tablonuzun olduğunu düşünelim.

Excel Özet Tablolar - Ömer BAĞCI

Excel Özet Tablolar – Ömer BAĞCI

 

Oluşturduğunuz bu özet tablo’da en yüksek 5 değeri filtrelemek için yapmamız gereken, öncelikle özet tabloyu Toplam Tutar sütununa göre Azalan şekilde sıralamaktır. Bu sayede özet tablonuzdaki değerler Büyük değerler üstte kalacak şekilde sıralanır.

Bunun için, yani özet tablodaki rakamları büyükten küçüğe doğru sıralamak için en hızlı yöntemlerden birisi: Özet tablodaki rakamların üzerinde sağ butona basmak ve açılan pencereden Sırala komutunu seçerek, Büyükten-Küçüğe seçeneğini seçmektir.

Excel Özet Tablolar - Ömer BAĞCI

Excel Özet Tablolar – Ömer BAĞCI

Büyükten-küçüğe seçeneğini seçtikten sonra özet tablonuzdaki değerlerin rakamları sıralanır.  Rakamları sıraladıktan sonra Özet tablo’daki en yüksek 5 değer, sizin en yüksek 5 satışınızı gösterir.

Özet tablodaki başlığın yanındaki filtre okuna tıkladıktan sonra, Değerler- ilk 10 değerini seçtikten sonra;

Excel Özet Tablo - Ömer BAĞCI

Excel Özet Tablo – Ömer BAĞCI

10 rakamını 5 olarak değiştirdiğinizde ve Tamam düğmesine tıkladığınızda  ilk 5 öğe’yi verir. Tabloda sıralama yaparak, rakamları büyükten-küçüğe doğru sıraladığımız içinde ilk 5 öğe bizim en yüksek 5 satışımızı verir.

Konunun eğitim videosunu vidoport.com üzerinden izlemek isterseniz tıklayınız.

Excel’in Özet tablolar ve diğer tüm özelliklerinin kullanımlarını online şekilde öğrenmek için http://www.vidoport.com adresini ziyaret ederek,  Eğitimlerimiz sekmesine tıklayınız..

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.