Excel’de Veri Doğrulamada Dinamik Adlar Yaratmak


İleri Düzey Excel 2016 kitabımızda yer alan İpuçlarından 46. ipucu olan Dinamik ad yaratma ile Excel’de dinamik listeler yaratabilirsiniz.

Ad tanımlamaları yaparken, eğer sürekli girilen bir liste varsa, ad tanımlama bölgesini uzun tutmanız gerekir.

Örneğin aşağıdakine benzer şekilde bir isim listesine ad tanımlaması yapacaksanız, yeni girilecek isimlerinde tanımladığınız ada dahil olmasını sağlamanız gerekir. Bunun için ad tanımlamada KAYDIR ve Bağ_Değ_Dolu_Say işlevlerini de kullanmanız gerekir.

Veri doğrulama-vidoport

Burada oluşturduğunuz listede Veri Doğrulama‘nın Liste özelliğini kullandığınızda, bu isimlerin hücre içine açılır liste olarak geldiğini görürsünüz.

Veri Doğrulama-Liste vidoport.png

Burada Veri menüsünden Veri Doğrulama ve İzin Verilen kısmından ise Liste ifadesini seçtikten sonra Kaynak kısmına A3:A11 aralığını taradığınızda ve Tamam düğmesine tıkladığınızda, Veri Doğrulama uyguladığınız hücreye isimlerin geldiğini görürsünüz.

Veri Doğrulama-vidoport.png

Burada A12 hücresine yeni bir isim eklediğiniz de Örneğin Nimet Solak ismini eklediğiniz de ismin, Veri Doğrulama uyguladığınız hücreye gelmediğini görürsünüz.

Veri Doğrulama da Liste aralığına A3:A11 aralığını taradığımızdan, A12 hücresi bu aralığın dışında kalır.

Oluşturduğunuz listelerde buna benzer sorunları gidermek için Kaydır ve Bağ_Değ_Dolu_Say işlevlerini kullanmamız gerekir.

Veri Doğrulama uygulayacağınız hücre aralığını seçtikten sonra,

Veri Doğrulamaya tıklayın ve İzin Verilen kısmından Liste ‘yi seçin ve alt taraftaki Kaynak kısmında aşağıdaki formülü yazın.

=KAYDIR(Sayfa1!$A$3;0;0;BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(Sayfa1!$A:$A);1)

Bu formülü yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıkladığınızda artık  A sütunundaki verilerinize yeni bir isim eklediğinizde Veri Doğrulama listesine gelecektir.

Bu Özellik, İleri Düzey Excel 2016 kitabında anlatılmıştır.

Reklam

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.