Excel’de Ctrl + Shift Kısayollarını biliyor musunuz?


Excel’de işinizi kolaylaştıracak Ctrl + Shift kısayolları

Excel’i kullanırken klavye kısayollarına hakim olmak size oldukça hız kazandırır.  Bütün Office ailesi, hem fare, hem de klavye ile kullanmak üzere tasarlanmışlardır.  Gerek eğitimlerde, gerek se iş yeri ziyaretlerinde Excel’i ve Office programlarını sadece klavyeden kullanan çalışanlara ve katılımcılara rastlarız.

Excel’de çok sayıda kısayol olmasına karşın, bazı kısayollar günlük kullanımda çok fazla kullanılırlar. İşte bunlardan bazıları,

1- Tüm tabloyu seçen Excel Kısayolu

Ctrl + Shift + Boşluk tuşlarına bastığınız zaman sanki Ctlr + A tuşlarına basmışsınız gibi tüm tablonuzun seçildiğini görürsünüz.  Bu kısayollar aslında Ctrl + Boşluk çubuğuna bastığınızda Sütunu seçer, Shift + Boşluk çubuğuna bastığınızda ise Satırı seçersiniz. Ctrl + Shift + Boşluk çubuklarına bastığınızda ise tüm tabloyu seçersiniz.

2- Kenarlıkları Kaldıran Ctrl + Shift  kısayolu

Kenarlık uygulanmış aralığı seçtikten sonra, Ctrl + Shift + – tuşuna bastığınızda kenarlığın kalktığını görürsünüz. Buradaki – tuşu, Enter tuşunun üstündeki Backspace tuşunun hemen solundaki tuştur.

Bknz: Excel’de Kısayollar ve Püf Noktalar eğitimleri

3- Filtre Oklarını ekleyen kaldıran Ctrl + Shift kısayolu

Filtre oklarını ekleyipi kaldırmak için Ctrl + Shift + L tuşlarını kullanabilirsiniz.  Birden fazla alana göre filtreleme yaptığınızda, tek tek bu filtre oklarını kaldırmak için uğraşmak yerine, bir kerede Ctrl + Shift + L tuşlarına basarak, tüm filtreleri temizleyebilirsiniz. Oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

4- Rakamları Binlik basamaklarına ayırmak

Rakamları binlik basamaklarına ayırmak için Excel’de Ctrl + Shift + ! tuşlarını kullanabilirsiniz.  Hesaplamalar yaparken, rakam gruplarını seçtikten sonra hızlı bir şekilde binlik basamaklarına ayırmak için Ctrl + Shift + ! tuşları oldukça işe yarar.

5- Rakamları Yüzdelik değere çeviren Ctrl + Shift kısayolu

Rakamları yüzdelik değerlere ayıran Ctrl + Shift + % tuşlarıdır. Özellikle bir değerin toplam değer içindeki yüzdelik değerleri bulmak için gerekli olan Excel formüllerini düzenledikten sonra, yüzdeye çevirilecek alanı seçerek; klavye’den Ctrl + Shift + % işaretlerine bastığınız zaman, ondalık basamakları olmadan, değerlerin %’lik değerlere döndüğünü görürsünüz.

Bu kısayolların anlatıldığı eğitim videosunu izlemek için: https://goo.gl/3Ej6Ys

Reklam

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.