Makro Nedir? Excel’de Makrolar Nasıl Kullanılır…


Makro Nedir?

 

Makro, Excel’in fonksiyonlarını ve Özet Tablolar, Senaryolar gibi özelliklerini kullanan, Excel programının gücünün ve yapabileceklerinin farkında olan kullanıcıların bir adım daha ileri gitmelerini sağlayan, sürekli yaptığınız işleri bir kez tanımladıktan sonra tek tuşa basarak yeniden aynı işlemleri yaparak size zaman kazandıran Excel programının önemli özelliklerinden biridir.

Excel’de bir işi çok sıklıkla yapıyorsanız, bunu makro yoluyla oldukça kolaylaştırabilirsiniz.
Makro; kaydetme düğmesine bastığınız andan, makro kaydını durdurduğunuz ana kadar yaptığınız her işlem Excel tarafından kaydedilir ve makroyu çalıştırdığınız zamanda kayıt esnasında yapılan tüm işler sırasıyla kendiliğinden çalışır.

Bir makro, Microsoft Excel’e bir yada daha çok işlemi sizin belirlediğiniz sırada yapmasını bildiren, tümüyle Excel içinde çalışan bilgisayar programları gibidir. Aynı sayfa içinde birden fazla makro tanımı yapabilir ve bu makroları düğmelere atayarak, sırayla çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Özelikle farklı muhasebe veya kullandığınız programlardan Excel’e bilgi aktarımı yapıyor ve bu aktardığınız bilgiler üzerinde silme, düzenleme gibi işlemler yapıyorsanız,  bir kez makro tanımlaması yaparak, tekrarlanan işlemleri çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Makrolar ile çalışmak, basit makrolar oluşturmak için tıklayınız…

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.