Excel’de Koşullu Biçimlendirmeyi Tüm Satıra Uygulamak


Excel’in en çok kullanılan işlevlerinden olan Koşullu Biçimlendirmeleri raporlarınızda, Excel tablolarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bknz: Excel’de Koşullu Biçimlendirmeler Nasıl Kullanılır Eğitimleri

Koşullu Biçimlendirmeleri tüm satıra uygulamak, hücrelere uygulamaktan farklıdır.  Tüm satıra uygulayabilmeniz için tabloyu başlık hariç seçmeniz ve formül kullan özelliğini bilmeniz ve kullanmanız gerekir.

Örneğin, aşağıdakine benzer bir tablonuzun olduğunu düşünelim. Bu tabloda’ki Satış İndirim oranı (F sütunu) eğer, Alış indirim oranınından (E sütunu) büyük ise, tüm satırı Koşullu Biçimlendirme ile işaretlemek isteyebilirsiniz.

Excel Koşullu Biçimlendirme-1 vidoport.com

Excel’de yukarıdakine benzer bir tabloda koşullu biçimlendirme uygulamak için öncelikle tabloyu başlıklar hariç seçmeniz gerekir.

Excel koşulu Biçimlendirme-2 vidoport.com.pngTabloyu başlıklar hariç seçtikten sonra, Giriş sekmesinden Koşullu Biçimlendirme Seçeneğini seçerek Yeni Kural seçeneğini seçin.

Excel koşulu Biçimlendirme-3 vidoport.com.png

Yeni Kural seçeneğini seçtikten sonra, Biçimlendirecek hücreleri belirmek için formül kullan özelliğini seçin.

Excel koşulu Biçimlendirme-4 vidoport.com.png

Bu formül doğru olduğunda değerlerini biçimlendir: kısmına tıklayın ve

=$E2<=$F2

formülünü yazın ve Biçimlendir… düğmesine tıklayın ve açılan pencereden Dolgu seçeneğini seçin ve istediğiniz rengi seçin.

Excel koşulu Biçimlendirme-5 vidoport.com.png

Dolgu rengini veya farklı bir biçimlendirme seçeneğini seçtikten sonra Tamam düğmesine tıkladığınızda, ekran görüntünüz aşağıdaki gibi olacaktır.

Excel koşulu Biçimlendirme-6 vidoport.com.png

Excel eğitimi için vidoport.com adresini ziyaret ediniz.

 

Reklam

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Excel’de Koşullu Biçimlendirmeyi Tüm Satıra Uygulamak

 1. Özgün ERDEM dedi ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  2010 excel de koşullu biçimlendirme ile bir satırı formülüze edebiliyorum fakat bu formülü diğer satırlara uygulayamıyorum. Sorunu söyle anlatayım size;
  6-7 sütünlük bir hücrede bir sütündaki yazıya göre bütün o satırı bir renge boyatabiliyorum. Toplam elimde 6 farklı renge boyanacak değerler var. Örneğin o hücrede imalat yazıyorsa maviye, montaj yazıyorsa turuncuya boyatabiliyorum o satırı. Fakat bu işlemi bütün satırlara uygulamak istediğimde bütün satırlar ilk satırdaki renk hangi renk olursa o renge boyanıyor.

  • melis sahin dedi ki:

   Merhabalar, bende şuan sizin buraya yazdığınız sorundan muzdaribim. Bunun yanıtını bulabildiniz mi? Geri dönüş sağlayabilir misiniz_ Teşekkür ederim.

   • Ahmet dedi ki:

    bahsettiğiniz konuları 2016 da çözdüm isterseniz iletişime geçerseniz paylaşırım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.