Satış Listelerinin En yüksek 5 ve En düşük 5 Değerinin Ortalamasını Aldırmak


En yüksek 5 satış değerinin Ortalamasını Bulmak

Excel’deki satış listesinin en yüksek 5 satış ve en düşük 5 satış ortalamalarını buldurmak için tek başına Ortalama işlevini kullanamayız. Ortalama işlevi, seçmiş olduğunuz aralığın ortalamasını alır. Normal kullanımında herhangi bir şart gözetmez.

Oluşturduğunuz bir satış listesindeki en yüksek 5 satışının ortalamasını bulmak isteyebilirsiniz.  Aşağıdaki gibi bir satış tablonuzun olduğunu düşünelim ve H sütununda bulunan değerlerden En yüksek 5 satış ortalamasını buldurmak için Ortalama ve Büyük işlevlerini birlikte kullanmanız gerekir.

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Burada J2 hücresine tıklayın ve =ORTALAMA(BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5})) yazın ve Enter tuşuna basın. Burada Büyük işlevi H3:H145 arasındaki değerlerinin 1-2-3-4-5’nci değerlerini bulur.  Yani BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}) şeklindeki Büyük işlevinin kullanımı, H3:H145 aralığındaki en büyük 5 değeri bulur. -Büyük işlevini BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3}) şeklindeki kullanımında ise H3:H145 aralığının en yüksek 3 değeri bulunur-

Ortalama işlevini BÜYÜK işlevinin başına koyduğunuzda ise burada bulduğunuz en yüksek 5 değerin ortalamasını buldurabilirsiniz.

=ORTALAMA(BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}))

Yani burada Büyük işlevi, H3:H145 aralığındaki en yüksek 5 değeri bulurken, ortalama işlevi ise bu 5 değerin ortalamasını alır.

En düşük 5 satış değerinin Ortalamasını Bulmak

En düşük 5 satış değerinin ortalamasını bulmak için Ortalama ve Küçük işlevini kullanmanız gerekir. K2 hücresine tıklayın ve =ORTALAMA(KÜÇÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5})) yazın ve Enter tuşuna basın. Küçük işlevi H3:H145 arasındaki değerlerinin 1-2-3-4-5’nci değerlerini bulur.  Yani KÜÇÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}) şeklindeki Küçük işlevinin kullanımı, H3:H145 aralığındaki en küçük 5 değeri bulur.

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

İşlevler ve işlevlerin ortak kullanımı eğitimlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz. 

Reklamlar

About İleri Düzey Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2016 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal ve Bireysel Excel Eğitimleri veriyor..
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s