Satış Listelerinin En yüksek 5 ve En düşük 5 Değerinin Ortalamasını Aldırmak


En yüksek 5 satış değerinin Ortalamasını Bulmak

Excel’deki satış listesinin en yüksek 5 satış ve en düşük 5 satış ortalamalarını buldurmak için tek başına Ortalama işlevini kullanamayız. Ortalama işlevi, seçmiş olduğunuz aralığın ortalamasını alır. Normal kullanımında herhangi bir şart gözetmez.

Oluşturduğunuz bir satış listesindeki en yüksek 5 satışının ortalamasını bulmak isteyebilirsiniz.  Aşağıdaki gibi bir satış tablonuzun olduğunu düşünelim ve H sütununda bulunan değerlerden En yüksek 5 satış ortalamasını buldurmak için Ortalama ve Büyük işlevlerini birlikte kullanmanız gerekir.

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Burada J2 hücresine tıklayın ve =ORTALAMA(BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5})) yazın ve Enter tuşuna basın. Burada Büyük işlevi H3:H145 arasındaki değerlerinin 1-2-3-4-5’nci değerlerini bulur.  Yani BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}) şeklindeki Büyük işlevinin kullanımı, H3:H145 aralığındaki en büyük 5 değeri bulur. -Büyük işlevini BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3}) şeklindeki kullanımında ise H3:H145 aralığının en yüksek 3 değeri bulunur-

Ortalama işlevini BÜYÜK işlevinin başına koyduğunuzda ise burada bulduğunuz en yüksek 5 değerin ortalamasını buldurabilirsiniz.

=ORTALAMA(BÜYÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}))

Yani burada Büyük işlevi, H3:H145 aralığındaki en yüksek 5 değeri bulurken, ortalama işlevi ise bu 5 değerin ortalamasını alır.

En düşük 5 satış değerinin Ortalamasını Bulmak

En düşük 5 satış değerinin ortalamasını bulmak için Ortalama ve Küçük işlevini kullanmanız gerekir. K2 hücresine tıklayın ve =ORTALAMA(KÜÇÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5})) yazın ve Enter tuşuna basın. Küçük işlevi H3:H145 arasındaki değerlerinin 1-2-3-4-5’nci değerlerini bulur.  Yani KÜÇÜK(H3:H145;{1;2;3;4;5}) şeklindeki Küçük işlevinin kullanımı, H3:H145 aralığındaki en küçük 5 değeri bulur.

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI-İleri Düzey Excel Eğitimleri

İşlevler ve işlevlerin ortak kullanımı eğitimlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz. 

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.