Excel’de Bir Aralıktaki İfadeleri Büyük harf / Küçük harf duyarlı olarak Ayrı Ayrı Saydırmak


Excel’de Bir Aralıktaki İfadeleri Büyük harf / Küçük harf duyarlı olarak Ayrı Ayrı Saydırmak

Büyük harflerden ve küçük harflerden oluşan bir listede, büyük harfleri ve küçük harfleri ayrı ayrı saydırmak isterseniz, Eğersay işlevini kullanamazsınız. Eğersay işlevi büyük harf ve küçük harften bağımsızdır.  Yani Eğersay işlevi bir aralıktaki büyük harf ve küçük harfleri aynı anda sayar ve büyük/küçük harf ayrımı yapmaz.

Bir aralıktaki büyük harf / küçük harf duyarlı olarak saydırmak için ÖZDEŞ işlevini kullanmanız gerekir. İki değerin aynı olup, olmadığını karşılaştırmak için kullanılan ÖZDEŞ işlevi de burada tek başına kullanmak yeterli olmayacaktır. Çünkü ÖZDEŞ işlevi bize sadece DOĞRU veya YANLIŞ diye bir değer üretir.

ÖZDEŞ işlevinin başına – işaretini kullanarak burada ürettiğimiz sonucun 1 veya 0 olarak dönmesini sağlayabilir.

=ÖZDEŞ(A2;A3) ifadesi, A2 ve A3 değerleri aynı ise DOĞRU, farklı ise YANLIŞ değerini üretir. Aynı işlevi,

=–ÖZDEŞ(A2;A3)  şeklinde kullanırsak, işlev doğru ise 1, yanlış ise 0 değerini üretir.  Buradaki — işareti, işlevinin sonucunu 1 veya 0 olarak karşımıza gelmesini sağlar.

Aşağıdakine benzer şekilde oluşan bir tablonuz da, büyük harf K, harflerini saydırmak  için ÖZDEŞ işlevini TOPLA.ÇARPIM işlevi ile birlikte kullanmamız gerekir.

=TOPLA.ÇARPIM(–ÖZDEŞ(B1:P1;”K”))

Şeklinde kullanıdığınız bir formül, B1:P1 aralığındaki büyük harf K harfi ile yazılmış olan ifadelerin toplamını buldurur. Eğersay işlevinden farklı olarak aradaki küçük harf olan k harflerini saymaz.

=TOPLA.ÇARPIM(–ÖZDEŞ(B1:P1;”k”))

İfadesini kullandığınızda da B1:P1 aralığında bulunan küçük harf k ifadelerini sayar. Burada da Eğersay işlevinden farklı olarak büyük harf K harflerini saymaz.

Eğitim videosunu aşağıdaki Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Youtube kanalımızdaki ücretsiz Excel eğitimlerini izleyebilirsiniz. http://www.youtube.com/bagciomer kanalını ziyaret ediniz.

Excel işlevler ve işlevlerin ortak kullanım eğitim videoları için  online eğitim sitemiz olan vidoport.com’daki işlevler eğitimlerini izleyebilirsiniz. lütfen tıklayınız..

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.