Şirketinizdeki Excel Kullanım Verimliliğini Nasıl Yükseltirsiniz?


Basit hesaplamalar yapmaktan, ileri düzey grafiklere ve veri analizlerine kadar oldukça geniş bir alanda kullanılan Microsoft Excel programı eğitimleri ile şirket çalışanlarınız Excel’i daha verimli kullanabilir, daha hızlı karar verebilir ve daha iyi analiz yapabilirler…

Hemen hemen her işletmedeki bilgisayar da bulunan Microsoft Excel programı, genel de basit olarak kullanılanın aksine, içinde yüzlerce özellik barından bir program. Excel, başlangıcı olan ama bitişi olmayan bir yolculuk gibi.  Bilgisayar başına geçen tüm kullanıcıların bildiği -bildiğini zannettiği- Microsoft Excel programından verim alabilmek için Temel, Orta ve İleri Düzey Excel eğitimlerini almak gerekiyor.

Şirketinizdeki Excel kullanımını nasıl üst düzeye çıkarırsınız?

Bu sorunun cevabı aslında basit : Şirket çalışanlarınıza kesinlikle uzman bir eğitmenden / kurumdan İleri Düzey Excel eğitimi aldırarak. İleri düzey Excel eğitimleri almak için aşağıdaki yöntemlerden uygun olanı seçebilirsiniz.

İlk yöntem, Sınıf Eğitimleri…Şirketiniz çalışanlarını gerek şirket bünyesinde, gerekse eğitim alacağınız kurumda Excel eğitimi aldırmak. Şirket çalışanlarına aldıracağınız başlangıç-orta ve ileri düzey Excel eğitimlerinde, çalışanlarınızın seviyelerini tespit etmek için Excel seviye belirleme anketleri düzenleyebilirsiniz. . Genel olarak 12 ve 18 olarak düzenlenen İleri düzey Excel eğitimlerinde, eğitmenin tecrübesi de oldukça önemlidir.  Eğitmenin konusunda uzman olması önemlidir. Eğitmenin, şirketin yaptığı işi anlaması, şirket çalışanlarına yaptıkları işlerde, işlerine yarayacak bilgileri adım adım anlatması gerekir.

Şirket çalışanlarının Excel öğrenmesi için farklı bir seçenek ise çalışanların Online Eğitimlerden yararlanması…Sınıf eğitimlerine göre hem fiyat, hem de çalışanların mesaiden geri kalmamaları gibi birçok avantajı olan Online Excel eğitimleri, cep telefonu, tablet gibi araçlardan rahatlıkla ulaşılabildiği için yoğun olarak şirketlerin tercih ettikleri eğitim yöntemlerinden.. Bu konuda Türkiye’de eğitim alabileceğiniz 2-3 tane online bilişim eğitimleri veren firma var.

Yukarıdaki iki yöntemin karma yöntemi olan, Sınıf + Online eğitimlerden yararlanarak ‘da şirket çalışanlarınıza Excel eğitimleri aldırabilirsiniz. Bu tür eğitimleri aldırabileceğiniz eğitim kurumu oldukça sınırlı olsa da, bu tür bir eğitim biraz uzun bir sürece yayıldığı için en verimli eğitim yöntemlerinden birisidir. Bu eğitim sisteminde, ilk olarak eğitmen, kısa süreli dersler ile bir veya düzeye göre 2 hafta ders yapıyor ve sonrasında online eğitimler ‘den devam ediyor.. Şirket çalışanlarının izlemesi gereken konular belirleniyor ve katılımcılara bildiriliyor. Daha sonra da bu süreç takip ediliyor. Belirlenen süre sonunda eğitmen tekrar online olarak görülen konuların üzerinden ve yeni konular ile eğitimi tamamlıyor. Yeniden online eğitim süreci başlıyor ve bu sefer eğitime katılanların tüm Excel eğitim konularını tamamlamaları isteniyor.. Buradan belirli periyotlar ile de eğitim izleme oranları firmaya bildiriliyor.   Yukarıda da belirttiğim gibi bu tür de bir eğitim alabileceğiniz firma sayısı oldukça sınırlı..

Şirket çalışanlarına Excel eğitimi için kullanılabilecek bir araç ta piyasaya bulunan Excel kitapları.. Ben dahil farklı arkadaşların yazdıkları İleri Düzey Excel  kitaplarından yararlanarak Excel öğrenilebilir ama, daha çok kitaplar bireysel kullanıcılar için hazırlanır ve öğrenmek için çalışanlarınızın zaman ayırması gerekir.  Bu da yoğun tempo içinde çalışanlarınız için imkansız bir şey.

Çalışanlar bir yana tüm yönetici konumundaki kişileri Excel’i çok iyi bilmesi ve raporlama, analiz ekranlarını kimseye ihtiyaç duymadan kendilerinin oluşturabilmeleri, karar alma süreçlerini hızlandırıyor.  Yöneticilerin, eğer bir birini tanıyan yönetici grubu-arkadaşlar değilse, sınıf eğitimi almaları çok zor.. Bu tür bir sınıf eğitimi için zaman harcamaları mümkün değil.

Yönetici konumundakiler için gerek bilgisayar, gerek se Excel öğrenmek için en iyi yöntem uzman bir eğitmenden özel eğitim almak. Özel eğitimler, kısa süre, oldukça iyi konuma gelinen özel eğitimler’de ders saatleri yöneticiye göre ayarlanabildiği için yöneticiler için en uygun yöntem.

Yukarıda belirttiğim Excel seviye belirleme anketi, önerilen Excel eğitim içerikleri için info@omerbagci.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

bilgicagi.com’da yayınlanan blogdan…

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.