Excel’de en çok kullanılan 10 İşlev…


Excel’de en çok kullanılan 10 işlev. Bu işlevlerin açıklamalarını http://www.vidoport.com üzerinde bulabilirsiniz.

İşlev ve işlevlerin ortak kullanım eğitimleri için tıklayınız..

Excel’de En çok kullanılan 10 İşlev

TOPLA işlevi, Hücrelere değerler eklemek için bu işlevi kullanın. Toplam almanın hızlı yollarını öğrenmek için tıklayın.

EĞER işlevi, Bir koşul true olduğunda belirli bir değerin ve false olduğunda başka bir değerin döndürülmesi için bu işlevi kullanın. Buradan EĞER işlevini kullanmayla ilgili eğitim videosuna erişebilirsiniz.

ARA işlevi, Tek bir satır veya sütunda arama yapmanız ve bir değeri ikinci satır veya sütundaki aynı konumda bulmanız gerektiğinde bu işlevi kullanın.

DÜŞEYARA işlevi,Tablodaki veya aralıktaki öğeleri satır temelinde arayarak bulmanız gerektiğinde bu işlevi kullanın. Örneğin bir çalışanın numarasına göre soyadını arayabilir veya soyadını arayarak telefon numarasını bulabilirsiniz (aynı bir telefon rehberi gibi). DÜŞEYARA işlevini kullanmayla ilgili bu videoya bakın.

KAÇINCI işlevi, Hücre aralığında belirtilen bir öğeyi aramak ve öğenin aralıktaki göreli konumunu döndürmek için bu işlevi kullanın. Örneğin A1:A3 aralığı 5, 7 ve 38 değerlerini içeriyorsa =KAÇINCI(7,A1:A3,0) formülü 2 sayısını döndürür, çünkü 7 aralıkta ikinci öğedir.

ELEMAN işlevi   Dizin sayısı temelinde en fazla 254 değer arasından birini seçmek için bu işlevi kullanın. Örneğin değer1’den değer7’ye kadar olan değerler haftanın günleriyse, 1 ve 7 arasındaki bir sayı dizin_sayısı olarak kullanıldığında ELEMAN işlevi günlerden birini döndürür.

TARİH işlevi, Belirli bir tarihi temsil eden sıralı seri numarası döndürmek için bu işlevi kullanın. Bu işlev en çok, yıl, ay ve günün formüller veya hücre başvuruları tarafından sağlandığı durumlarda kullanışlıdır. Örneğin YYYYAAGG gibi Excel’in tanımadığı bir biçimde tarih içeren bir çalışma sayfanız olabilir.

GÜNSAY işlevi, İki tarih arasındaki günlerin sayısını almak için bu işlevi kullanın.

BUL, BULB işlevleri, BUL ve BULB ikinci bir metin dizesi içinde bir metin dizesi bulur. İkinci metin dizesinin ilk karakterinden ilk metin dizesinin başlangıç konumuna ait sayıyı döndürür.

İNDİS işlevi, Tablo veya aralığın içindeki bir değeri veya değerin başvurusunu bulmak için bu işlevi kullanın.

Excel’de kullanılan işlevler ve işlevlerin ortak kullanım özelliklerini Excel İşlevler ve ortak işlev kullanımları eğitim setimizdeki eğitim videolarını izleyerek rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.