İşinize Yarayacak 5 Excel İpucu


Excel’de kuşkusuz ki çok sayıda ipucu, bilinmeyen yöntemler ve kolaylıklar var.

Etkilenen Hücreleri Bulmak

Formüller sekmesinde yer alan Etkileyenleri İzle, Etkilenenleri İzle özelliğini kullanarak, bir değeri değiştirdiğinizde sayfanızda hangi değerlerin değiştiğini bulabilirsiniz.

Bir hücreye tıkladıktan sonra Formüller sekmesinde bulunan Etkilenenleri izle düğmesine bastığınızda, sayfanızdaki aktif hücreden etkilenen hücreleri görürsünüz. İkinci kez aynı düğmeye basarsanız, dolaylı olarak etkilenen hücrelere ulaşırsınız.

Excel-vidoport

Ctrl + Farenin Tekerleğini Kullanmak

Excel’deki en çok kullanılan kısayollardan birisi Ctrl + Farenin yuvarlağını kullanmaktır. Ekranda gördüklerinizi hızlı bir şekilde yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

Ctrl + M Tuşlarını Kullanın.

Excel’deki Toplam almanın en kolay yöntemlerinden birisi olan Ctrl + M tuşlarına basarak, aktif hücrenin üst tarafındaki rakamların toplamını almak için kullanılır. Oldukça kolaylık sağlayan bu kısayol aynı zamanda size hız da kazandırır. Ctrl + M kısayolu, Excel 2010 ve üstü versiyonlarda çalışmaktadır.

Yalnızca Görünür Hücreleri Seçin.

Veri sekmesinde yer alan Alt Toplam komutunu kullandığınızda başlıkları seviyelendirerek, çok güzel toplamlar alabilirsiniz.

Bknz: Excel’de Alttoplam Kullanımı 

Alttoplam özelliğini kullandıktan sonra ve 2 tuşuna basarak, başlıkları 2. seviyelendirmede seçtikten sonra, Başlıkların ve değerlerin olduğu bölgeyi tarayın ve klavyeden F5 tuşuna basın. F5 tuşuna bastıktan sonra, Özel ifadesini seçin ve açılan pencereden Sadece Görünür Hücreler ifadesini seçin

vidoport excel eğitimi

Tamam düğmesine tıkladıktan sonra ve Kopyala işlemini seçip, yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırdığınızda ise, sadece seçtiğiniz alanların geldiğini görürsünüz.

vidoport alttoplam

Bknz: Excel’de Görünen hücreleri seçmek için kullanılan yöntemler.

Ctrl + Shift + ! tuşları ile Rakamları Binlik basamaklarına ayırın.

Seçmiş olduğunuz bir rakam aralığını binlik basamaklarına ayırmak için, Klavyden Ctrl+ Shift + ! tuşlarına basabilirsiniz.

Bu yöntem, çalışırken oldukça hız kazandıran güzel bir kısayoldur.

Bknz. Excel’i hızlı kullanma yöntemleri ve kolaylıklar. 

Kariyeriniz için iyi bir Excel bilgisi oldukça önemlidir.

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.