Fidye yazılımlara karşı Klasör Kalkanınız var mı?


Trend Micro’nun Klasör Kalkanı özelliği sayesinde bilgisayarınızda belirlediğiniz bir klasörü, fidye yazılımların şifrelemelerine karşı koruyabiliyorsunuz.

Türk Telekom, Turkcell gibi kurumlardan gönderiliyormuş gibi görünen ve üzerine tıkladığınızda bilgisayarınızda ve bilgisayarınıza bağlı disklerdeki dosyaları şifreleyerek, sizden para talep eden ve dosyalarınızı kullanamaz hale getiren fidye yazılımlara karşı Tren Micro’nun Klasör Kalkanı özelliğini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda belirlediğiniz bir klasörü Klasör Kalkanı özelliğini aktifleştirerek korumaya aldığınızda, fidye yazılım içeren bir bağlantıya yanlışlıkla tıklasanız bile, Klasör Kalkanı’nda belirlediğiniz klasöre ve alt klasörlerine  bulunan dosyalarınızda herhangi bir değişiklik olmaz.

Tren Micro programını kurduktan sonra ana panelde karşınıza gelen Veri düğmesine tıkladığınızda  Klasör Kalkanı özelliğini görüsünüz.

vidoport-klasor-kalkani-vidoport-com-fidye-yazilim2

vidoport-klasor-kalkani-vidoport-com-fidye-yazilim

trend-micro-koruma-kalkani-vidoport

Buradaki Korumalı klasör kısmında tıklayarak, bilgisayarınızda istediğiniz klasörü seçebilirsiniz.

Burada tek bir klasör seçebildiğiniz için, bu klasörün bir depo klasörü gibi olması gerekir. Yani bu klasörün altına farklı klasörler ekleyebilirsiniz

Tamam düğmesine bastığınızda fidye yazılımlara karşı korunmuş olur.

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta ise, Trend Micro programının lisanslamasını yapmanızdır. Deneme sürümü bittikten sonra, bu özellik devre dışı kalabilir.

Bu işlemin nasıl yapıldığını vidoport.com üzerindeki bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: Fidye yazılım, Trendmicro, klasör kalkanı, Ömer BAĞCI, vidoport

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.