İyi bir Excel kullanıcısı olmak için bilmeniz gereken Excel özellikleri nelerdir?


Kuşkusuz ki Excel programı, iş dünyasındaki en çok kullanılan programı. Her sektör için kullanılabilir olması ve kullanımının, raporlamasının esnek olması kullanımının artmasının nedenlerinden sadece bir kaçı..

İyi bir Excel kullanıcısı olmak için;

1- Yaptığınız işe hakim olun.

İyi bir Excel kullanıcı olmanın yolu, işinize hakim olmaktan geçer. İşinize, iş detaylarınıza hakim olmadan iyi bir Excel kullanıcısı olmak çok zordur. İş bilginizi ve Excel bilginizi birleştirebilirseniz iyi bir Excel kullanıcısı olabilirsiniz.

2- Excel’in kısayollarını kullanın…

Çalışma arkadaşlarınızda işlerini sadece klavye kullanarak halledenleri görmüşsünüzdür. Excel ve diğer MS-Office programları hem Fare, hem de Klavye ile kullanmaya uygundur. Günlük kullanımda yaptığınız işlemleri klavyeyi kullanarak çok daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. İyi bir Excel kullanıcısı, temel işlemlerdeki klavye kısayollarına hakim olan kullanıcıdır.

Bknz: Excel’de Kısayolların kullanımı

3- Düşeyara- Vlookup işlevini iyi öğrenin..

İş dünyasında en çok kullanılan işlev kuşkusuz ki, Düşeyara (Vlookup) işlevidir. İki liste arasındaki ortak bir alandan yararlanarak, bir listedeki verileri bulmamıza yarayan Düşeyara-Vlookup işlevi ve detaylarını mutlaka bilmeli ve kullanmalısınız.

Bknz: Excel’de Düşeyara-Vlookup İşlevi kullanımı 

4- Eğer (IF) işlevinin kullanımına hakim olun..

Excel’in Vlookup- Düşeyara işlevi gibi, Eğer (IF) işlevi de Excel’de iş dünyasında en çok kullanılan işlevlerin başında gelir.

Şarta bağlı hesaplamalar yapmak için kullanılan Eğer işlevini çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Bknz: Excel’de Eğer (IF) işlevinin kullanımı nasıldır?

5- Özet Tablo (Pivot Table) Özelliğine hakim olun. 

Excel programına güç katan en önemli özelliklerinden olan Pivot Table özelliği ile binlerce satır bilgiyi, hızlı bir şekilde özetleyebilir ve etkileyici raporlar oluşturabilirsiniz.

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Özet Tabloları, Dilimleyiciler ile birleştirdiğinizde oldukça etkileyici raporlar oluşturabilirsiniz.

Bknz: Excel’de Özet tabloların kullanımı

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.