Excel’de Listeleri Oluşturma Kurallarını biliyor musunuz?


Günümüzde iş dünyasında en çok kullanılan program olan Excel’de listeler olmazsa olmazdır.. Kendimizin oluşturduğu listeler veya farklı programlardan aktardığımız listeler üzerinden sıralamalar, filtrelemeler, özet tablo oluşturma, raporlama gibi çok farklı işlemler yaparız.  Tüm çalışanlar Excel’i kullanır ama herkes farklı bir Excel özelliğini kullanır.

vidoport.com excel eğitimleri

vidoport.com excel eğitimleri

Excel listeleri oluştururken aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekir.

  • Listenizin her sütundaki bilgiler mümkün oldukça aynı türde olması gerekir. Örneğin Çek Tutarlarını giriyorsanız, bir hücreye tutarını, altındaki hücreye vadesini yazmak çok doğru olmayabilir.
  • Listenizi oluşturan sütun başlıkları alttaki veriler ile ilgili olmalıdır. Örneğin sütun başlığı “Firma Adı” belirleyip, alttaki bilgileri Satış rakamlarını girilmemelidir.
  • Oluşturduğunuz listenin içinde boş satırlar ve boş sütunlar bulunmamalıdır.
  • Listenizin altında başka veriler veya listeler bulunacaksa mutlaka üsteki liste veya veri ile alttaki veri veya listenin arasında en az bir satır veya sütun boşluğun olması gerekir.
  • İlerleyen konularda göreceğiniz Filtre özelliğini kullanacaksanız, satırların devamında başka bilgiler bulunmamalıdır. Süz özelliğini kullandığınız zaman bu satırlarda bulunan bilgiler gizlenecektir.
  • Listelerin içinde mümkün olduğunca hücreleri birleştirme işlemi uygulamamaya çalışın. Sıralama ve Filtre özelliklerini kullanırken sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.