Excel’de Makroları Kullanarak Hızlı bir şekilde satırlar eklemek


Excel’de alt alta bulunan bir listedeki değerlerin arasında belirli bir sayıda satır eklemek istediğinizde, eğer makroları kullanmazsanız, oldukça zorlanırsınız. 

Örneğin aşağıdaki gibi bir listenizin olduğunu düşünelim. Buradaki her ismin arasında 5 satır eklemek istediğinizi düşünelim. Bu işlem 3-5 kişi varsa, kolay olabilir ama uzun bir listede bunu yapmak oldukça zordur.

 

Ömer BAĞCI-İleri Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI-İleri Excel Eğitimleri

Burada Excel’in gelişmiş özelliklerinden makroları kullanarak, bu işlemi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  Burada makro oluştururken dikkat etmemiz gereken bir nokta ise, makro oluştururken Göreli Başvuru özelliğini kullanmanız gerekir. 

Makroların Göreli Başvuru özelliği’ni kullandığınızda, tıkladığınız hücreler önem kazanır. Çünkü göreli başvuruları seçtiğinizde, Excel; aktif hücrenin konumunu ve makro içinde aktifleşen hücrelerin adreslerine dikkat eder. 

Burada A2 hücresine tıklayın ve Görünüm sekmesindeki Makrolar seçeneğini seçin ve Göreli başvuru kullan seçeneğini tıkladıktan sonra Makro kaydet düğmesine tıklayın. 

Ömer BAĞCI - İleri Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI – İleri Excel Eğitimleri

Makro kaydet düğmesine bastıktan sonra açılan pencereden, makronuza bir ad verin ve Tamam düğmesine basın. Daha sonra 3. satırdan 7. satıra kadar seçin. Seçili bölgenin üzerinde sağ butona basın ve Ekle düğmesine tıklayın. Araya yeni satırlar eklendiğini görürsünüz. 

Ömer BAĞCI - İleri Excel Eğitimleri

Ömer BAĞCI – İleri Excel Eğitimleri

A8 hücresine tıklayın ve Makro kaydını durdurun. Daha sonra makronuzu tekrar çalıştırdığınız da, A8 hücresinden sonra 5 satır eklendiğini ve bir sonraki ismin aktif olarak karşınıza getirir.  Makronuzu her çalıştırdığınızda altta yeni satırlar eklendiğini görürsünüz. 

Excel eğitimlerinizi ve ileri Excel eğitimlerinizi online bir şekilde tamamlamak için vidoport.com adresini ziyaret ediniz. 

 

 

 

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Excel’de Makroları Kullanarak Hızlı bir şekilde satırlar eklemek

  1. Yeşim Karadeniz dedi ki:

    Selamlar Ömer Bağcı, bir konu hakkında yardımınızı rica edecektim. Hücreye girilen sayı kadar sütun ekleme işlemi için makro yazmaya çalışıyorum. Hücreden değeri okuma kısmını nasıl yazabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.