Excel 2016’daki Pivot Table İyileştirmeleri


Office 2016 ve Office 365 paketinde yer alan Excel programındaki PivotTable özelliğinde farklı iyileştirmeler yapıldı.

 

Excel, tanıdık PivotTable yazı ortamı aracılığıyla sağlanan esnek ve güçlü çözümleme deneyimleriyle tanınır. Excel 2016’da yapılan iyileştirmelerden  Özet Tablo- Pivot Table ile ilgili olanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Otomatik ilişki algılama: Çalışma kitabınızın veri modeli için kullanılan tablolar arasındaki ilişkileri keşfeder ve oluşturur; dolayısıyla bu işlemleri sizin yapmanız gerekmez. Excel 2016, çözümlemeniz için ne zaman iki veya daha çok tablonun bağlanması gerektiğini bilir ve bunu size bildirir. Tek tıklamayla ilişkileri oluşturma işlemini yapar ve siz de bunlardan hemen yararlanabilirsiniz.Bu özellik Excel 2013 versiyonu ile gelen bir özellikti. Ortak alanlar bulunan tabloarda, Özet tablo oluştururken Veri Modeline Ekle diyerek, ortak özet tablo oluşturabiliyorduk ama, ortak bağlantıları belirlememiz gerekiyordu.
  • Özel ölçüleri oluşturma, düzenleme ve silmek:  Artık doğrudan PivotTable alan listesinden yapılabilir. Bu durum, çözümlemeniz için başka hesaplamalar eklemeniz gerektiğinde size çok zaman kazandırır.
  • Otomatik zaman gruplandırması: Zamanla ilgili alanlarınızı (yıl, çeyrek, ay) otomatik olarak algılayıp sizin adınıza gruplandırarak, bu alanları PivotTable’ınızda daha güçlü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bunlar birlikte gruplandırıldıktan sonra, PivotTable’ınızda grubu bir eyleme sürükleyin ve detaya gitme özellikleriyle farklı zaman düzeylerinde çözümlemenize hemen başlayın.
  • PivotChart detaya gitme düğmeleri: Zaman gruplandırmalarını ve verilerinizdeki diğer hiyerarşik yapıları yakınlaştırmanıza ve uzaklaştırmanıza olanak tanır.
  • PivotTable alan listesinde arama: Tüm veri kümeniz genelinde sizin açınızdan önemli olan alanlara ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Akıllı yeniden adlandırma: Çalışma kitabınızın veri modelinde tabloları ve sütunları yeniden adlandırmanıza olanak tanır. Her değişiklikte, Excel 2016 tüm çalışma sayfaları ve DAX formülleri de içinde olmak üzere, çalışma kitabınızdaki tüm ilgili tabloları ve hesaplamaları otomatik olarak güncelleştirir.
  • Çeşitli kullanım geliştirmeleri: Örneğin, geciktirilmiş güncelleştirme özelliğiyle Power Pivot’ta birden çok değişiklik yapabilirsiniz ve her birinin tüm çalışma kitabına yayılmasını beklemeniz gerekmez. Değişiklikler; Power Pivot penceresi kapatıldıktan sonra birer birer yayılır.

Excel 2016'nın yeni özelliklerini gösteren açıklama balonlarıyla PivotTable

Excel’in Özet TAblo eğitimleri ve detaylarına vidoport.com üzerinden erişebilirsiniz.Özet Tablo eğitimlerine erişmek için tıklayınız.  

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Genel Excel ve diğer konular içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.