Excel Özet Tablolar’da Gruplandırma nasıl kullanılır?


Excel’de Pivot Tablo oluşturduğunuzda gruplandırma seçeneklerini nasıl kullanırsınız?

Excel’de hızlı bir şekilde raporlar oluşturmak için kullanılan Özet Tablolar, her Excel kullanıcısının merak ettiği ve öğrenmek, kullanmak istediği bir Excel özelliğidir. Excel kullanıcıları arasında Pivot oluşturma olarak da bilinen Özet Tablolar, verilerinizi sürükle bırak yöntemiyle raporlar oluşturabildiğiniz bir özelliktir.

Excel’de özet tablo oluşturmayı öğrenmek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Excel’in en güçlü yanlarından birisi olan Pivot Tabloları kullanmaya başladığınızda, çok sayıda özelliği olduğunu keşfedersiniz. Aslında bu keşif Excel’in her bir kısmı içinde geçerlidir. Örneği sadece Koşullu Biçimlendirme özelliği, belki 4-5 saatlik bir eğitim konusudur.

Özellikle raporlamalarda kullanılan ve Excel’i kullanan herkesin bilmek istediği bir konu olan Özet Tablolar’ın bir özelliğide satır alanına koyduğumuz verilerin rahatlıkla gruplandırılabilmesidir. Bu gruplandırma, Tarihler, Metinler ve sayılar üzerinde olabilir.

Satır alanına koyduğunuz bir tarih değerini, Ay, yıl, çeyrek, gün olarak gruplandırabiliriz. Benzer şekilde, satır alanına koyduğumuz bir sayısal değeri de, istediğimiz değerden başlatıp, aralıklar vererek hızlı bir şekilde gruplandırabiliriz.

Özellikle tarihleri gruplandırma işlemi yaptığınızda, hata ile karşılaşırsanız, tarih değerlerinizde bir sıkıntı vardır.  Tarihler’de yanlış yazma, yanlış biçimde tarih girme veya metin görünümünde tarihler olabilir. Tarihlerde bu hataları giderdikten sonra, yeniden özet tablo oluşturarak, tarih alanlarını sütun veya satıra ekledikten sonra gruplandırma yapmanız gerekir.

Oluşturduğunuz Özet Tablolarda gruplandırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

izle buton

vidoport üzerinde anlatılan Pivot Tablo oluşturma eğitimlerine bu linkten erişebilirsiniz.

Excel ve diğer konulardaki eğitimlerinizi tamamlamak ve tamamladığınız eğitimlerin sertifikaların almak için vidoport.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Eğitimi Youtube üzerinden izlemek isterseniz

 

About Excel, İleri Excel ve Ofis Eğitmeni - Yazar Ömer BAĞCI

vidoport.com'da Eğitmen İleri Düzey Excel 2021 ve Bilgisayarın B'si kitaplarının yazarı. Kurumsal İleri Düzey Excel eğitimleri ve Excel raporlama eğitimleri alanlarında çalışıyorum.
Bu yazı Özet Tablo-Pivot içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.